Finn szaunák: testi és lelki feltöltődés több ezer éves hagyománnyal.
A szaunázás hagyománya több ezer évre nyúlik vissza. A finn szauna nemcsak egy egyszerű kikapcsolódási forma, hanem Finnországban ősi hagyományokkal rendelkező életstílus, ami a finn kultúra alapvető részévé vált. Ebben a cikkben részletezzük a finn szaunák történetét, a szaunázási szokásokat, a szaunázás folyamatát, és a jótékony hatásokat.
A finn szauna múltja és jelentősége
A finn szaunák történetét több mint kétezer évre vezetik vissza, de a legrégebbi írásos utalásokat a 10. és 11. század körülre becsülik. Az első szaunákat primitív módon építették, dombok lejtőibe vájták bele, ott rendeztek be egy durván összerakott tűzhelyet.
A finn szauna a 12. századtól kezdte felvenni napjainkban is közismert alakját, egy jellemzően farönkökből épített különálló épületet. Az épület egyetlen helyisége padokkal és egy központi kályhával van berendezve. A kályhának nincs kéménye, és a füst vagy a tetőn lévő nyíláson, vagy egy résnyire nyitva hagyott ajtón keresztül távozik. Egy ilyen szaunát körülbelül négy órán keresztül fűtenek, majd a gőzölni vágyók letisztítják a kormot a padokról, és megkezdődik a mosakodás.
Ezzel egyidőben a szaunázás szabályai is kialakultak. A finn szauna gyakorlatilag szent helynek számított a finnek számára; a zajongás, kiabálás, alkoholfogyasztás és az erőszakos szórakozás szigorú tilalom alatt állt. A szaunában csendesen és visszafogottan kell viselkedni, mintha egy templomban lennénk. Azok, akik megszegték ezt a szabályt, szigorú büntetésben részesültek.
A modern kéményes finn szaunákat a 20. századtól kezdék el építeni. Ebben az esetben a kályhákat fém borítással látták el, amelyen hőmérsékletszabályozó nyílás is található, valamint lehetőség van víz öntésére a kövekre. Ez a modernizált típusú finn szauna már nem csak higiénikusabb, de biztonságosabb is, valamint a felfűtési ideje is felére csökkent a hagyományos finn szaunához képest.
A múlt század 30-as éveiben megjelentek azok a szaunák, amelyekben a lángot egy fém elválasztófal választotta el a kövektől, lehetővé téve ezzel a helyiség állandó hőmérsékletének fenntartását tetszőleges ideig, továbbá az ilyen kályhák sokkal kevesebb füstöt termeltek. Egy ilyen modernizált szaunát körülbelül fél óra alatt lehetett felfűteni. Emellett gazdaságosabb is volt, és bár a gőz minősége elmaradt a füstös szaunákétól, ez a típusú szauna az 1960-as évek elejére dominánssá vált.
Szaunázási szabályok
Amellett, hogy a szaunázásnak ősi hagyományai vannak, egyben komoly szabályok is vonatkoznak rá az etikettet tekintve. Szaunázás előtt zuhanyozz le, de szappan nélkül, mivel a szappan eltávolítja a bőrt kiszáradástól védő zsírréteget. Ne nedvesítsd meg a fejed, mielőtt belépsz a gőzkamrába, mert ez a fej túlmelegedéséhez vezethet. Ezután töröld szárazra a tested. Fontos, hogy törölközőt vagy speciális sapkát tegyél a fejedre, ez megelőzi a hőguta kockázatát.
Az első szaunázás ne tartson tovább 10 percnél, de ha öt perc után sötétedni kezd a látásod, azonnal gyere ki, minden szervezet másképp reagál. Ne beszélj bent, próbálj meg minél jobban ellazulni. Nyugodtan kelj fel a padról. Az első szaunázás után menj egy hideg zuhany alá vagy medencébe (10-25 fokos vízbe), majd egy percre vegyél egy forró zuhanyt.
Ezután pihenj 20 percet. Igyál mézes teát, kvaszt, ásványvizet vagy gyógyteát. Érdemes 15 percre egy masszőrhöz is ellátogatni, aki felfrissíti az elfáradt nyakat, ellazítja a feszülő izmokat, és gondoskodik a sérülésekről és zúzódásokról.
A szaunák csendes helyek, a relaxálás a fő szempont. Ne zavard a többi jelenlévőt, koncentrálj a légzésedre.
A finn szaunák használatának pozitív hatása az egészségre
A szaunázás számos jótékony hatással bír mind a testre, mind az elmére. A forró gőz és a meleg környezet segít ellazítani az izmokat, csökkenti az izomfeszültséget és az ízületi fájdalmakat, így gyakran ajánlott sportolóknak és aktív életet élőknek regeneráció céljából. A szauna hatására a vérkeringés fokozódik, ami segíti a szervezet méregtelenítését is, hiszen az izzadással a test megszabadul a felhalmozódott méreganyagoktól.
A bőrre is számos jótékony hatása van a szaunázásnak: a meleg hatására a pórusok megnyílnak, így az elhalt hámsejtek könnyebben eltávolíthatók, és a bőr megtisztul, puhábbá és simábbá válik. Az izzadás emellett természetes bőrtisztítóként működik, amely hozzájárulhat az egészséges, fiatalos megjelenéshez.
A szaunázás hatással van a mentális egészségre is. A nyugodt, meleg környezet segít csökkenteni a stresszt, mivel a hő hatására endorfinok szabadulnak fel a szervezetben, amelyek természetes hangulatjavítók. Ezért a szaunázás segíthet a feszültség és a szorongás oldásában, valamint hozzájárulhat a jobb alváshoz.
Emellett a szaunázás erősíti az immunrendszert. A hőingadozás – a forró szauna és az azt követő hideg zuhany serkenti a fehérvérsejtek termelődését, ami erősíti a szervezet védekezőképességét. Ezáltal a rendszeres szaunázók kevesebbszer kapnak el megfázást vagy influenzát.